Jak se soutěží?
Jak se soutěží?
Ano, ve footbagu se také soutěží! A nejenom o přestávce ve škole. Ale jak?
Footbag Freestyle
Footbag Freestyle je uměleckým vyjádřením footbagové obratnosti. Na vybranou muziku kloubí hráči obtížnost a styl do vizuálně líbivé rutiny (vystoupení). Rutiny jsou obvykle posuzovány samotnými hráči a to díky vysokému nároku na odbornost při hodnocení. Hodnotit jakékoliv umělecké vystoupení vyžaduje i určitou míru subjektivity ze strany rozhodčích. S vývojem sportu a zkušenějšími rozhodčími se také stupňují kritéria pro posouzení „dobré rutiny“, proto jsou tyto pravidla jen jakýmisi ukazateli. Úspěch footbag freestylu jako sportu zaleží na poctivém duchu soutěžících a na ochotě samotných hráčů objektivně hodnotit jeden druhého.
Starý systém hodnocení:
- Rozhodčí: Mohou jimi býti hráči, jenž hrají v jiných skupinách či hráči, jenž byli eliminováni v předchozích kolech popřípadě zkušení borci kteří na turnaji nesoutěží. Hráči by měli spolupracovat s organizátorem akce tak aby šlo hodnocení hladce. Hodnotí se:
- Prezentace: Rozhodčí budou hodnotit prezentaci podle následujících ukazatelů:
- Umělecký dojem: zvažuje choreografii, použití spolupráce (pro dvojice), použití muziky, a celkový dojem rutiny
- Použití elementů: zvažuje použití hrací plochy, času, prostředí a muziky.
- Originalitu: zvažuje kreativitu a nové nápady.
- Obtížnost: Odhad obtížnosti rutiny by se měl hlavně brát v potaz relativní riziko triků jenž hráč předvede. To znamená: Do jaké míry obsahovala rutina techniky s jimiž by se těžko ostatní hráči vypořádali (nebereme v potaz provedení). Body se udělují také za riziko v kombinacích triků čehož platí, že obtížnost v kombinaci triků převyšuje obtížnost jednotlivých triků.
- Různorodost: Zde si rozhodčí zapisují rozsah různých technik a kombinací předvedených v rutině. Pozorují jestli hráčů používá různorodé triky i kombinace. (Pokud jede hráč jen butterfly, osis, pdx mirage, ripwalk a blur tak moc různorodosti nezíská).
- Provedení: Provedení se posuzuje podle plynulosti, jistoty a především schopnosti hráče udržet footbag co nejdéle ve vzduchu bez zbytečných chyb (spadnutí footbagu).
- Celkový dojem: Ten se hodnotí na čistě subjektivní bázi a rozhodčí by měl při jeho posuzování hledět na všechny aspekty již zmíněné v předešlých čtyřech kategoriích.
- Systém zápisu: Je na každém rozhodčím jaký styl zápisu zvolí ale měl by použít ten kterému bude nejlépe rozumět on sám a jenž mu bude dávat smysl při finálním hodnocení.
Footbag net
Parametry hřiště:
- Velikost hřiště: délka: 1341cm, šířka: 610cm
- Výška sítě: 152,5cm
- Šířka lajny: 5cm
Pravidla hry:
- Dotyky: hráč má hře max. dva dotyky. (jedním dotykem zpracuje a druhým hraje přes síť) jenom ve dvojicích mají možnost hráči zahrát třemi dotyky, ale opět se musí hráč dotknout maximálně jednou na třetí dotyk hráč hraje přes síť. Hráči nemusí vypotřebovat všechny dotyky, mohou kdykoliv hrát přes síť z první.
- Podání: hráč který podává musí podávat do kříže tedy ze sudého na sudý nebo naopak z lichého na lichý. Ze sudého hřiště hráč podává tehdy, když jeho skóre má sudé číslo (0,2,8…) z lichého potom jeli jeho skóre liché (1,3,11) hráč začíná pokaždé na sudém hřišti a podání musí střídat ze sudého na lichý.
- Skóre a bodování: Net footbag se hraje na sety hraje se buď na dva vítězné nebo na tři vítězné sety, jednotlivci se převážně hrají na dva vítězné a dvojice na tři vítězné sety. Sety se hrají na 11 nebo 15 bodů. S tím že vítězný hráč nebo tým musí vyhrát o dva body (nemůže vyhrát 14-15 ale 14-16 atd.…). Po každém odehraném setu se mění strany, jestliže se hráči dostanou do rozhodujícího setu (set č. 3 nebo 5) musí si v polovině hry rozhodujícího setu vyměnit strany ( hraje se na 15 tak v 7 bodech jestliže se hraje na 11 tak v 5 bodech). Hra se hraje na ztráty. Jestliže hráči ztratí míček a získává ho soupeř, soupeř si nepřičítá žádné body. Body se mohou přičíst jestliže hráč nebo tým jsou při míči.
Hlášky a znamení: Hráči podávají hlášky, když jsou na podání před každým podáním hráč oznamuje skóre (hráč říká pokaždé nejprve své skóre a pak soupeřovo: před ztrátou bylo skóre 9-6 pro podávajícího po ztrátě hráč musí oznámit toto skóre 6-9) Před každým podáním hráč musí zvednout ruku na znamení že podává, až poté hráč může následně podat podání. - Fauly: Při podání nesmí hráč přešlápnout podávací čáru. Jestliže toho dočiní podání se přesouvá na soupeřovu stranu. Dotknutí míčku sítě při podání (prase) jestliže hráč při podání zahraje "prase" má možnost podat znova po druhé za sebou se to počítá jako ztráta a podání se přesouvá na soupeřovu stranu. Dále se hráč nesmí dotknou sítě ať už tělem nebo při výskoku nohou. Důležité a základní pravidlo je, že hráč musí hrát do míčku od kolen dolu (žádné ruce, hlava stehno atd.…). Jestliže toto pravidlo hráč poruší opět se to počítá jako ztráta. Dále hráč nesmí ve hře udělat dvojdotek (hráč hraje nohou a chce kopnout, na noze mu míček poskočí a udělá za sebou rychlé dva doteky opět je to ztráta). Dále hráč nesmí pozastavit míček na žádné své končetině.
- Speciální pravidla: Jestliže hráč hraje z první přes síť a míček narazí do sítě, může druhý hráč rychle reagovat a kopnout do míčku a hra může pokračovat.
- Ostatní pravidla: Jestliže míček spadne na venkovní lajnu, která hraničí mezi hřištěm a autem, míček se počítá jako dobrý. Aby se míček počítal jako špatný musí spadnout mimo lajnu. Dále hráči si nesmí ve hře kdykoliv vyměňovat strany. Hráči se mění tak jak udává podání. Při soupeřovým podání se hráči nesmí měnit. Každý tým si může vyžádat jedno přerušení (pausu) za hru. Trvání této pausy může maximálně trvat dvě minuty. Pausa mezi sety může být maximálně tři minuty.